Odklad splátek a úrokové sazby hypoték v důsledku CORONAVIRU

Odklad splátek hypoték a úvěrů běží již několik dní, banky i některé nebankovní společnosti tak samy reagovaly na zhoršenou finanční situaci některých svých klientů.

Pojďme se přehledně podívat, co to v praxi znamená.

Odklad splátek se týká se to hypotéčních úvěrů, spotřebitelských úvěrů a podnikatelských úvěrů z bankovního i nebankovního sektoru (nevztahuje se na kreditní karty, kontokorenty a revolvingové úvěry).

  • Odložit splácení je možné ve dvou variantách na 3 nebo 6 měsíců.
  • Peněžní ústavy nezkoumají pokles příjmu, situaci klienta, zažádat lze bez důvodu, v pořádku musí být jen platební morálka
  • Odklad nebude umožněn pouze klientům, kteří mají splátky po splatnosti
  • Nejedná se o plošný odklad splátek, vždy se musí v případě zájmu požádat (internetové bankovnictví, formuláře na webu jednotlivých bank apod.)
  • Pokud si klient u banky odloží splátky, stejná banka mu neposkytne po dobu odkladu žádný nový úvěr
  • Banky nebudou odklad reportovat do bankovních registrů jako negativní záznam
  • Řada bank tuto problematiku začala řešit před finální zákonnou úpravou, měly by postupně na tyto pravidla přejít

Pozor na úroky!!!

Původní návrh měl zmrazit i úroční úvěrů, ty se ale podle finální podoby budou počítat po dobu odkladu. Odkládá se jen jistina. Úroky budou naúčtovány na konci splatnosti daného úvěru. Pokud si tedy klient odloží splátky o 6 měsíců, prodlouží se mu splatnost úvěru o 6 měsíců a plus splátky na doplatek úroků.

Příklad: měsíční anuitní splátka 10 000 Kč, odklad 6 měsíců, odložené úroky 30 000 Kč → splatnost úvěru se prodlouží o 9 měsíců (6 odložených splátek + 3 měsíční splátky na doplatek úroků)

Tím, že se úroky po dobu odkladu počítají, proto doporučuji úvěry odložit jen v nejnutnějších případech, kdy jste skutečně zasaženi stávajícími opatřeními.

ČNB razantně snížila úrokové sazby…Budou levnější hypotéky?

Česká národní banka (ČNB) s cílem zmírnit dopady epidemie koronaviru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta.

Na první pohled se dá předpokládat, že snížení základní úrokové sazby musí vyvolat okamžitý propad úrokových sazeb hypoték. Dle odborníků to tak však být nemusí.

„Jsme na počátku silné recese. V této době se dá očekávat, že komerční banky začnou klást vyšší důraz na riziko. Logicky se obávají zhoršené kvality portfolia. Dá se tedy předpokládat, že upřednostní zvýšení rizikové marže nad snížením úrokových sazeb hypoték.“

V současnosti velké banky neuvažují o plošném snižování úrokových sazeb hypoték. Vyjadřují se v tom smyslu, že budou schopny snižovat, ale skrytě. Hodlají posuzovat jednotlivé klienty, to jim smysl dává.

Pravdou je, že některé malé banky se snižováním úrokových sazeb hypoték přicházejí. Úrokové sazby hypoték snižují, ale velmi kosmeticky.

V nejbližší době se tedy pravděpodobně výrazného poklesu úrokových sazeb hypoték zřejmě nedočkáme.

Markéta Hrušková
Vždy jsem velmi silně vnímala prostor v nemovitostech. Ať to byla jeho útulnost, uspořádání, vzhled či “duše” celého prostoru. Pohled z jiného úhlu na osobní prostor a rozmístění drobností, které dokreslují tu správnou emoci dané nemovitosti. K tomu se z jiného soudku přidaly mé obchodní dovednosti, které jsem podpořila několika lety v nadnárodních korporátních firmách a celoživotní vášeň pro budování a úspěšný obchod se staly základem pro mou kariéru v realitách. Je pro mě důležité jak celý průběh vnímá můj klient a chci ho provést celým případem prodeje ne s úsměvem, ale  s nadšenou emocí - WAU, TAK TO OPRAVDU STÁLO ZA TO!