K 1.7.2024 nabyla účinnosti poslední část zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon a je tak platný v celém rozsahu. Vybrala jsme pro vás ty změny, které vás mohou zajímat a je dobré o nich vědět.
V tomto článku k třídění staveb najdete kromě nového třídění staveb i stručné shrnutí, jaké jsou na stavbu kladeny požadavky z hlediska povolení a provádění stavby.
Přestože vývoj portálu Ministerstvem pro místní rozvoj provázela řada problémů a pochybností, PORTÁL STAVEBNÍKA byl nakonec 1.7.2024 opravdu spuštěn.
Prostřednictvím portálu lze podávat žádosti, nahrávat dokumentaci nebo vést komunikaci se stavebním úřadem i dalšími dotčenými úřady a správci sítí. Dále by zde měl být aktuální přehled o tom, v jaké fázi se řízení nachází. Portál má obsahovat potřebné formuláře a šablony pro podání a díky napojení na databáze státu část formulářů vyplní za uživatele.
Podle prvních informací se portál dle očekávání potýká s řadou chyb a nedostatků, ale údajně už přes něj bylo podáno několik desítek žádostí. Elektronické podání přes tento portál není povinné a se stavebními úřady je možné vše řešit stejně jako dosud, tzn. osobně, poštou či prostřednictvím datové schránky.
MMR o portálu stavebníka informuje zde.
Zajímavou novinkou, kterou můžete využít při prodeji pozemku určeného k zástavbě, je tzv. předběžná informace. Vydává ji stavební úřad do 30 dnů od podání žádosti a jsou v ní uvedeny podmínky pro budoucí zástavbu včetně požadavků na povolení záměru, dotčené orgány a příslušní správci sítí. Žádost je možné podat prostřednictvím portálu stavebníka nebo na předepsaném formuláři.
Povinnost vlastníka stavby mít stavební dokumentaci odpovídající aktuálnímu provedení stavby není nová, ale v novém stavebním zákoně byla zrušena povinnost ji předat novému vlastníku. Rovněž se zvýšila horní hranice sankce za její neexistenci a to z 200.000 na 400.000 Kč.
Nový stavební zákon zpřísnil legalizaci černých staveb, v článku k legalizaci černé stavby si můžete připomenout, jaké podmínky musí být splněny, aby bylo možné stavbu dodatečně povolit.
Spolu se stavebním zákonem vstoupilo od 1.7.2024 v platnost také několik prováděcích vyhlášek týkajících se např. dokumentace staveb, požadavků na výstavbu či formulářů pro podání stavebnímu úřadu.
Podrobněji se na jednotlivé vyhlášky podíváme v některém z příštích článků.
Od 1.7.2024 byl rovněž spuštěn nový Národní geoportál územního plánování.
Geoportál má být centrálním nástrojem digitalizace územního plánování a územního rozvoje, protože zde budou zveřejněny všechny územně plánovací dokumentace (ÚPD) a jejich změny a nebude už nutné ověřovat je na jednotlivých stupních územní samosprávy.
Dostupný bude pro projektanty, stavebníky i veřejnost.
Zachována má být stávající hierarchie, tzn. vyšší ÚPD je nadřazen nižšímu a v případě nesouladu, platí vyšší ÚPD:
(nejvyšší) celostátní ÚPD – územní rozvojový plán
krajská ÚPD – zásady územního rozvoje
(nejnižší) místní ÚPD – územní plány a regulační plány
MMR o geoportálu informuje zde.
Tento nový systém zajišťuje funkci centrální evidence údajů o záměrech, stavbách a zařízeních v České republice.
Každé stavbě je zde přidělen jedinečný identifikátor, podle kterého může být v systému nalezena, přičemž veškeré stavby a zařízení v ČR musí být v tomto systému evidovány. Vlastník stavby, architekt či úředník stavebního úřadu by pak měl mít možnost z této evidence získat údaje o historii, technických specifikacích či změnách provedených na stavbě.
Přístup k evidenci staveb a záměrů bude pro veřejnost zajištěn prostřednictvím Portálu stavebníka.
Uvidíme, jak bude v praxi fungovat a jaké informace z něj bude reálně možné čerpat, protože informace o všech existujících stavbách, která mají být v systému dostupné, zřejmě nejsou digitalizované.
MMR o systému informuje zde.
Nový stavební zákon má určitě spoustu výhod a čas prověří, které věci budou k prospěchu veřejnosti a zjednodušení řízení na stavebních úřadech.
Zdroj: ABES