Klesnou ceny nemovitosti v důsledku CORONAVIRU?

Máme 4 týdny od vyhlášení karantény pro celou ČR. Jaký tato situace bude mít dopad na ceny nemovitostí? Budou ceny rapidně klesat, nebo se udrží na svých momentálních cenách?

Pojďme se na to podívat…

 Vše začalo 16.3.2020 kdy byla vládou vyhlášena „karanténa“ pro celou Českou republiku. Na několik dnů se obchodování s nemovitostmi úplně zastavilo. Lidé řešili hlavně své životní potřeby, jak se v nové situaci zorientovat a jak se s ní vyrovnat.

Další převratné datum nastalo 19.3.2020 kdy vláda rozhodla, že se zákaz maloobchodního prodeje, prodeje služeb v provozovnách již nebude dále vztahovat  na realitní zprostředkování (USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY č. 264). Toto rozhodnutí tedy umožnilo realitním makléřům vykonávat svou práci a lidem účast na prohlídkách a dalších aktivitách spojených s prodejem, koupí a pronájmem nemovitostí prostřednictvím realitních kanceláří.

Druhý týden, od 23.3.2020, bylo vidět, že lidé si už na novou situaci pomalu začínají zvykat a vrací se k řešení životních potřeb včetně bydlení. Lidé se začali ozývat na inzerované nemovitosti. Za maximálních bezpečnostních opatření jsme mohli realizovali podpisy kupních smluv a dokončovali transakce. Co se týkalo prohlídek nemovitostí, byť s maximální opatrností, chtěl ale málokdo.

V průběhu třetího a čtvrtého týdne, od 30.3.2020, se situace začala postupně uvolňovat a lidé byli otevřenější. Část lidí aktivity spojené s nákupem a prodejem nemovitostí dále odkládala, ale bylo jich už podstatně méně než v předchozích týdnech.  V této chvíli realizujeme i prohlídky nemovitostí s maximální bezpečnosti pro všechny zúčastněné strany. Nabíráme nemovitosti a jednáme s klienty kteří chtějí své nemovitosti co nejdříve prodávat.

Poptávka po nemovitostech

Lidé, kteří nemají obavy o svou budoucnost (práci, podnikání,…), mají stále chuť nakupovat i za ceny před karanténou.

Pokud někdo enormně o nabízenou nemovitost stojí a nechce o ni přijít (a o tuto nemovitost se zajímá více lidí), jsou ochotni zaplatit cenu vyšší.

Objevují se lidé, kteří mají tendenci si říct o slevu a vyjednávat. Pokud je nabídková cena nastavena na cenu, za kterou se prodávalo v únoru, jsou většinou ochotni cenu akceptovat nebo se spokojí se slevou o 1 až 5% nižší.

Poptávka je nyní „řidší“, lidé nákup odkládají, protože

  • se bojí koronaviru (je karanténa) a nechtějí na prohlídky
  • neví co bude (hrozí jim ztráta zaměstnání nebo pokles příjmu)
  • se bojí zadlužit nebo se vydat z peněz (připravují se na horší časy)
  • vyčkávají, až budou ceny nižší (spekulují na pokles cen během déletrvající recese)
  • vyčkávají s nákupem na zrušení daně z nabytí s vizí, že ušetří 4% z kupní ceny nemovitosti (více viz. Skončit má daň z nabytí nemovitosti i odečty hypoték )

Někteří drobní investoři chtějí nakupovat už dnes, ale za ceny o deset a více procent nižší oproti maximu z února 2020. Chodí na prohlídky a dávají cenové návrhy a snaží se vyjednávat.

Nabídka nemovitostí

Lidé, kteří chtěli letos prodávat a nespěchali, chtějí (nebo budou chtít) prodávat co nejdříve.

Ti co odkládali prodej z důvodu, že čekali na úplný vrchol, teď chtějí (budou chtít) rychle prodávat.

Lidé, kteří mají strach o svoji budoucnost (přišli o práci nebo se ztráty obávají) a mají vysoké měsíční náklady, které by nezvládli, se snaží (budou snažit) svých nemovitostí zbavit co nejdříve. Dokud jsou ceny na svém vrcholu.

Lidé prodej odkládají kvůli karanténě. Prodej svépomocí je problematický. Realitní makléři jsou stále paralyzovaní. Je velké množství lidí, kteří stále mají pocit, že realitní kanceláře stejně jako jiné obchody a provozovny nesmí vykonávat svoji činnost.

Co se bude dít dále?

To je velmi těžká otázka. Nikdo neví, co přesně se bude dít dál. Je zde mnoho proměnných, které budou ovlivňovat realitní trh.

Článků na toto téma přibývá. Dovolím si doporučit jeden z nich, který zahrnuje názory několika odborníků z různých profesí Zlevní teď bydlení? Krize a realitní trh očima expertů

Závěrem

Prodej a nákup nemovitostí pokračuje dále. Lidé neustále potřebuji řešit svou aktuální situaci s bydlením, ať už na straně prodávajících nebo kupujících.

Pokles cen se zatím u nemovitostí neprojevil. Jedná se spíše o zpomalení trhu a vyčkávání co nám daná situace přinese.

Prohlídky a náběry nových nemovitostí probíhají s maximálním důrazem na bezpečnost všech zúčastněných.

Doporučení pro vás:

Mám prodat teď, nebo přijde ještě lepší doba?

  • Pokud zvažujete držet nemovitost dalších dvacet let s tím, že v ní budete bydlet nebo ji budete pronajímat, pak se bát poklesu cen nemusíte. Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí porostou.
  • Pokud ale v nejbližších měsících či letech prodej vaší nemovitosti plánujete, spěchejte. Nejlepší doba na prodej končí. Jakmile se ekonomice přestane dařit, ceny nemovitostí začnou rychle klesat a na další vrchol se dostanou za velmi dlouhou dobu. V minulosti to trvalo většinou deset let.

Vyplatí se koupit ještě dnes, nebo mám počkat?

  • Pokud chcete kupovat byt nebo dům pro vlastní bydlení, tlačí vás k tomu rodinná situace a plánujete v ní bydlet dlouhodobě, je možné kupovat i teď. Musíte se ale psychicky připravit, že po určitou dobu může být cena vaší nemovitosti nižší, než za jakou ji nyní koupíte.
  • Pokud hodláte bydlení směnit větší za menší nebo opačně, je doba příhodná téměř vždycky. Nyní sice koupíte draze, ale zároveň draze větší nemovitost prodáte. Rozdíly nejsou až tak významné. A pokud potřebujete jít z většího do menšího, tak to může být dokonce i výhodné.
  • Pokud plánujete koupit nemovitost a za pár let ji se ziskem prodat, nedělejte to. Riziko poklesu cen v horizontu měsíců se zvyšuje. Ač se to dnes mnohým zdá nepředstavitelné, tak při propadu ekonomiky se mohou ceny propadnout i o desítky procent.
Markéta Hrušková
Vždy jsem velmi silně vnímala prostor v nemovitostech. Ať to byla jeho útulnost, uspořádání, vzhled či “duše” celého prostoru. Pohled z jiného úhlu na osobní prostor a rozmístění drobností, které dokreslují tu správnou emoci dané nemovitosti. K tomu se z jiného soudku přidaly mé obchodní dovednosti, které jsem podpořila několika lety v nadnárodních korporátních firmách a celoživotní vášeň pro budování a úspěšný obchod se staly základem pro mou kariéru v realitách. Je pro mě důležité jak celý průběh vnímá můj klient a chci ho provést celým případem prodeje ne s úsměvem, ale  s nadšenou emocí - WAU, TAK TO OPRAVDU STÁLO ZA TO!