Doba nízkých úrokových sazeb je pryč a s ní i doba, kdy se prodalo cokoliv za jakoukoliv cenu, každý makléř měl na každém prstu pět kupujících a mohl cenu ještě licitovat nahoru. Dnes se naopak setkáváme s čím dál větším tlakem na snižování cen, rapidně ubylo zájemců o koupi.
Pokud využijeme data z ČÚZK vidíme v posledních třech měsících jasný pokles počtu prodaných nemovitostí. Musíme však brát v potaz, že údaje na katastru jsou o dva až tři měsíce zpožděné oproti inzerci. Data z června tak odrážejí situaci z března a dubna roku 2022.
Bytů se podle dat z ČÚZK prodalo v červnu letošního roku o 23 % méně než loni za stejný měsíc, u domů je pokles o 27,5 %.
Pomalu se tak dostáváme na hodnoty před pandemií. Např. v lednu 2019 se prodalo 3 667 domů, v červnu roku 2021 to bylo 5 131 domů a letos v červnu je to 3 722 prodaných domů (zdroj Valuo).
Na inzertních serverech se hromadí nabídky. Toto je další z indikátorů, který jasně ukazuje, že se realitní trh mění. Napříč pandemickými roky 2020 a 2021 množství nabízených nemovitostí klesalo. Od začátku roku 2022 je tento trend opačný. Na grafu je jasně vidět, že křivka strmě stoupá.
Nabídek viselo v červnu na inzertních serverech o polovinu více než ve stejném měsíci loňského roku, bytů je v nabídce o 50,86 % více a domů o 51,89 %.
Trend několika posledních let je každému známý. Ceny nemovitostí letí vzhůru. Meziročně se stoupaly o desítky procent. Je ale možné, že tato realitní bublina má svou první díru?
Podle nejčerstvějších dat z inzerce vidíme, že po dlouhé době ceny bytů klesly dva měsíce po sobě.
Najít zájemce o nabízené nemovitosti je čím dál tím obtížnější. Ke snížení poptávky přispěl nejen vytrvalý růst cen, ale také zvýšení úrokových sazeb. Hypotéka se stala pro řadu lidí nedostupnou. Zájem o koupi bytu nebo domu tak výrazně klesá. Lidé, kteří chtějí získat vážného zájemce, musejí jít s cenou dolů.
Zlevnění se v současné době týká 20 % nabídek bytů a 16 % nabídek domů před tím, než zmizí z inzertních serverů. Průměrné zlevnění činí u bytů 246 000 Kč a u domů 446 000 Kč.
Podle dat z inzerce je na první pohled patrné, že oproti růstu cen nemovitostí, ceny nájmů zůstávaly během posledních tří let téměř neměnné. Mírný pokles výše nájmů vidíme akorát na začátku roku 2021. Situace se začíná obracet v prvních měsících roku 2022, kdy se nájmy začínají zvedat.
Kolik ročních nájmů byste potřebovali, abyste si dnes koupili byt? 25!
Co to v praxi znamená? Pokud budete za pronájem bytu měsíčně platit 15 000 Kč, za rok zaplatíte 180 000 Kč. Pokud byt, ve kterém žijete, má hodnotu 4 500 000 Kč, potřebovali byste právě 25 ročních nájmů, abyste si nemovitost mohli koupit. Ještě v roce 2019 ceny odpovídaly pouze 16 násobku ročních nájmů.
Lidé vždy ale otázku bydlení budou řešit, a pokud nedosáhne určitá skupina obyvatel na vlastní bydlení, bude žít v podnájmech. Nákup nemovitostí je tak stále atraktivní pro mnohé investory, kteří budou mít jak výnosy, tak i dobře uložené peníze.
Jak se budou ceny tuzemských nemovitostí dál vyvíjet, nelze stoprocentně predikovat – ovlivní to vývoj na Ukrajině, výše inflace, růst cen energií a jiné těžko předvídatelné skutečnosti. Téměř jisté je ale to, že snížení cen se jen minimálně, anebo vůbec, dotkne likvidních nemovitostí v nejžádanějších lokalitách, převážně velkých měst, jako je Praha, Brno, Hradec Králové a žádané lokality Ostravy . A také to, že vzhledem k vysoké inflaci jsou nemovitosti stále jedním z nejlepších uchovatelů hodnoty peněz a jednou z nejlepších investic.
Zdroj: Valuo, Finmag