Právní vady skryté (stejně jako skryté faktické) jsou ty, které existovaly již v době převodu vlastnického práva, ale vyšly najevo až dodatečně.
Primárně od prodávajícího, doporučuji se konkrétně doptat, nemusí si na vše sám vzpomenout. Další možnosti pak uvedu u jednotlivých vad.
Pokud skrytou právní vadu zjistíte před prodejem nemovitosti, řešení je podobné jako u právních vad zjevných. Více v článku Právní vady zjevné 1.část >
Pokud je řešení specifické, možnosti uvedu opět u jednotlivých vad.
Nájem podle Občanského zákoníku (§ 2221 NOZ) přechází spolu s převodem vlastnického práva k nemovitosti na kupujícího, a to i v případě, kdy kupující o existenci nájmu nevěděl.
Může způsobit, že kupující nebude moci nemovitost užívat a pokud nájem nelze ukončit, může požadovat slevu z kupní ceny nebo odstoupit od kupní smlouvy.
POZOR! Obvyklé je v kupní smlouvě prohlášení prodávajícího, že nemovitost není zatížena žádným nájmem ani podobným právním vztahem. V případě, že je toto prohlášení nepravdivé, lze sjednat smluvní pokutu a/nebo do smlouvy zakotvit oprávnění kupujícího od smlouvy odstoupit.
Nájmy (až na výjimky) se nezapisují do katastru nemovitostí, proto tuto informaci musíte zjistit přímo od vlastníka.
Po dohodě s vlastníkem můžete
Zákonná předkupní práva vyplývají přímo ze zákona a nejsou zapsána na listu vlastnickém. Jejich podstatou je povinnost vlastníka nabídnout oprávněné osobě, tzv. předkupníkovi, nemovitost ke koupi, pokud ji prodává třetí osobě, tzv. koupěchtivému.
Podrobně o předkupních právech se můžete dočíst ZDE
Výjimečně se také můžete setkat s předkupním právem státu podle § 13 zákona o státní památkové péči, kdy má stát právo na přednostní koupi kulturních památek, a s předkupním právem podle § 61 zákona o ochraně přírody a krajiny, které se vztahuje k „nezastavěným pozemkům ležícím mimo zastavěná území obcí na území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek a pozemkům souvisejícím s jeskyněmi“.
Vždy bude záležet na konkrétní situaci, zda se na ni některé z předkupních práv může vztahovat.
Zdrojů je pak několik:
POZOR! V případě, že vlastník věc ke koupi předkupníkovi nabídl, ale ten právo nevyužil, zůstává mu za stejných podmínek předkupní právo zachováno také vůči novému nabyvateli nemovitosti.
POZOR! Není-li ještě uzavřena kupní smlouva, nejedná se o předkupní nabídku, ale pouze o nabídku ke koupi. Nevyužití této nabídky nezbavuje vlastníka povinnosti předkupní nabídku učinit znovu po uzavření kupní smlouvy.
Rodinnou domácnost tvoří manželé (a s nimi žijící děti), kteří spolu trvale žijí v jednom domě či bytě a společně hospodaří. Podléhá zvláštní ochraně. Podle § 747 NOZ se zakazuje bez souhlasu druhého manžela prodat dům nebo byt, v němž se nachází rodinná domácnost, nebo k němu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny (např. nájem, věcné břemeno), a to i v případě, že by vlastníkem takového domu či bytu byl jen jeden z manželů.
Opět od vlastníka (doptat se), případně to může být zřejmé při prohlídce nebo z osobních dokladů.