V minulých článcích jsem zmiňovala právní vady nemovitostí. Dnes se na ni podíváme podrobněji na jednu z nich a tou je – NEZAJIŠTĚNÁ PŘÍSTUPOVÁ CESTA.
CO JE NEZAJIŠTĚNÁ PŘÍSTUPOVÁ CESTA?
JAKÉ JSOU MOŽNOSTI ŘEŠENÍ?
1) Prověření cesty na silničním správním úřadě
Pokud cesta k pozemku fakticky existuje, ale není tak označena v katastru nemovitostí, prověřte u příslušného obecního úřadu, zda se nejedná o veřejnou účelovou komunikaci či místní komunikaci. Ty jsou ze zákona určeny k obecnému užívání a úřad může potvrdit, že se již o takovou komunikaci jedná, nebo o zařazení cesty nově rozhodnout.
2) Dohoda s vlastníkem pozemku
Ideálním řešením je dohoda s vlastníkem pozemku, přes který vede k nemovitosti přístup, a to jedna z následujících:
3) Vydržení věcného břemene (práva cesty)
Může se stát, že vlastník nemovitosti věcné právo břemene tzv. vydrží. Musí být naplněny následující podmínky:
PŘÍKLAD: K pozemku existuje cesta vedoucí přes sousedův pozemek a „jezdí se po ní odjakživa“. Pokud
mohlo skutečně k vydržení věcného břemene dojít. Nicméně v případě, že soused o užívání cesty neví, nebo využití jeho pozemku k cestě povolil pouze výjimečně, k vydržení dojít nemohlo. Samotné „ježdění odjakživa“ tedy ještě neznamená, že došlo k vydržení.
Jiná situace by byla, pokud by cesta byla využívána nepřetržitě po dobu více než 20 let, pak by mohl vlastník s vydržením práva uspět.
Jak postupovat v případě, kdy mohlo k vydržení dojít?
POZOR! Práva odpovídající věcným břemenům jsou spojena buď s vlastnictvím určité nemovitosti (tzv. pozemkové služebnosti) nebo patří určité osobě (tzv. osobní služebnosti). Pokud je na LV věcné břemeno zapsáno (dozvíte se v části B a C LV), zkontrolujte, zda mají právo po pozemku chodit a jezdit pouze konkrétní osoby, nebo zda je zřízeno ve prospěch pozemku, a tudíž všech jeho vlastníků.
Pokud by bylo věcné břemeno zřízeno např. jen pro stávající vlastníky pozemku, nepřevádělo by se spolu s převodem vlastnického práva k tomuto pozemku a bylo by třeba jej zřídit nově i pro nové majitele!
4) Žaloba na zřízení nezbytné cesty
Posledním řešením je možnost obrátit se na soud, aby nezbytnou cestu k pozemku přes pozemek (či pozemky) jiného vlastníka povolil.
Za jakých podmínek lze nezbytnou cestu zřídit?
POZOR! Soud není v otázce rozsahu nezbytné cesty vázán návrhem žalobce. Dle uvážení rozhodne, kudy nezbytná cesta povede a jaký bude její potřebný rozsah. Může se například stát, že soud bude považovat za dostačující možnost po sousedním pozemku chodit, nikoliv po něm jezdit.
CO KDYŽ SE NEPODAŘÍ PŘÍSTUPOVOU CESTU ZAJISTIT?
Pokud chcete koupit nemovitost bez přístupové cesty, zajistěte s prodávajícím legalizaci cesty ještě před prodejem nemovitosti! Když se vám to nepodaří, pak