Starý rok už pár dní máme za sebou a většina z nás hledí s očekáváním a někteří i obavami na rok 2021.
Pojďme si spolu zrekapitulovat nejzásadnější legislativní změny v oblasti realit, které přinesl rok 2020.
Do doposud neregulované oblasti realitního byznysu novela o realitním zprostředkování přinesla nové požadavky na realitní zprostředkovatele s velkým dopadem na jejich klienty a účastníky realitního trhu obecně.
Dlouho diskutovaný a několik let připravovaný zákon o realitním zprostředkování nabyl účinnosti dnem 3. 3. 2020
A jak tyto změny vypadají v reálném životě?
Záměrem nové právní úpravy je především kultivace podmínek pro poskytování realitního zprostředkování. Po vzoru podobných profesí, jako jsou např. pojišťovací zprostředkovatelé nebo zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů, nastavuje nová právní úprava podmínky, za kterých mohou nemovitostní makléři a realitní kanceláře svou činnost provozovat.
Touto novelou se ruší předkupní právo (znovuzavedené k 1.1.2018), Konkrétně jde o změnu § 1124 a 1125 OZ.
Podle nového znění mají od 1.7.2020 předkupní právo na dobu 6 měsíců pouze spoluvlastníci, kteří nemovitost např. zdědili. V ostatních případech je předkupní právo mezi spoluvlastníky nemovitosti zrušeno.
Možnost vzdání se předkupního práva, které se zapisovalo do katastru nemovitostí, je jako nadbytečné rovněž zrušeno.
Předkupní právo se podle přechodného ustanovení vztahuje ještě na prodeje realizované do 30.6.2020, promlčecí lhůta začne běžet uzavřením kupní smlouvy a trvá 3 roky
Nejvíce změn v oblasti bytového spoluvlastnictví. Více najdete >>Zde – Konkrétní změny<<
Ke změnám současně dochází také u družstevního vlastnictví, a to na základě novely zákona č. 90/2012 Sb. zákon o obchodních korporacích.
Prodávající a pronajímatelé mají podle uvedeného zákona povinnost při prodeji / pronájmu nemovitosti předkládat průkaz energetické náročnosti budovy (dále jen „PENB“).
Před novelou muselo jít o originál nebo ověřenou kopii PENB, a to někdy znamenalo nákladně ověřovat mnoho listů.
Novela změnila text zákona a v § 7a odst. 2 písm. b), c) a e) a v § 7a odst. 3 písm. a), b) a d) zrušila slovo „ověřenou“.
15.9.2020 Poslanecká sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí!
Zákon, který ruší Zákonné opatření senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých a mění zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů a některé další související zákonné předpisy, nyní čeká na podpis prezidenta a vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Pokud vás zajímají detailní informace o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí v roce 2020 najdete je ZDE<<
Její účinnost nastává od 1.1.2021 a kterou se mj. mění lhůta pro osvobození od daně z příjmu z 5 na 10 let vlastnictví nemovitosti.
Konkrétní informace o dani z příjmu při prodeji nemovitosti najdete ZDE>>
Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby dokázal odhadnout vývoj cen nemovitostí v roce 2021. Věřím tomu, že k žádnému významnému poklesu nedojde ani v případě, že dojde k předpovídanému poklesu ekonomiky.
Nemovitosti stále budou patřit k určitému druhu „jistoty“ a hlavně běžné životní potřeby budeme řešit pořád. Pokud by došlo k poklesu cen nemovitosti, já osobně odhaduji, že se bude jednat o snížení v řádu 10-15 %. Stále bude záležet na tom, v jaké lokalitě se nemovitost nachází, jaký je její aktuální stav.
Každopádně nezoufejte i toto jsou dobré zprávy a já pevně věřím, že ty dobré zprávy nás budou provázet celým rokem 2021. Abychom špatným zprávám nemuseli dávat úsměvné názvy 😉.
No a pokud váháte, jestli vaši nemovitost prodat, můžeme se spolu sejít a probrat vaši aktuální situaci. Protože ten správný čas na prodej je pořád.