Faktické vady nemovitosti se týkají nemovitosti jako takové, zejména jejího stavebně-technického stavu.
Předmětem prodeje může být jednotka či stavba v jakémkoliv stavu, tzn. od novostavby po nemovitost určenou k demolici či totální rekonstrukci a praxe ukazuje, že je takřka nemožné prodat nemovitost bez jakýchkoliv faktických vad.
Právo kupujícího na uplatnění vad je dané zákonem č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, ale neznamená to, že může na prodávajícím uplatňovat veškeré vady.
V dnešním článku se podíváme na jaké konkrétní faktické vady můžete narazit a na co dát při prodeji nemovitosti pozor.
Faktické vady se dělí na zjevné a skryté.
Obecně platí, že zjevné vady jsou takové, které lze zjistit s vynaložením obvyklé pozornosti a jsou zřejmé na pohled nebo které je možné zjistit běžně prováděnými zkouškami bez nutnosti destrukce nemovitosti.
Jde primárně o nedostatky, které kupující může zjistit při běžné prohlídce nemovitosti.
1) Co nejvíce informací o stavu nemovitosti získejte od vlastníka.
2) Proveďte důkladnou prohlídku nemovitosti vč. pořízení popisu a fotodokumentace. Zdokumentujte stav zjevných vad!
3) Pořiďte soupis ev. fotodokumentaci vybavení, které bude prodáváno spolu s nemovitostí.
Po dohodě s vlastníkem
Skryté vady jsou vadami, které existovaly již v době koupě nebo převzetí nemovitosti kupujícím a které vyšly najevo až dodatečně.
Jedná se tedy o takovou vadu, která nebyla při prodeji viditelná ani zřejmá a projevila se až následně při užívání nemovitosti.
1) Opět nejprve zjistěte informace od vlastníka, pokud jsou mu skryté vady známy.
2) Při prohlídce nemovitosti mohou některé viditelné nedostatky skrytou vadu signalizovat.
3) Jistější je inspekce nemovitosti provedená specializovanou společností.
4) Vady může odhalit také kontrola budovy při vypracování PENB.
Ne vždy je zjištění skrytých vad reálné, protože jde o vady, které lze odhalit pouze destrukcí části nebo celé nemovitosti.
Pokud se je podaří zjistit před prodejem, pak postupujete stejně jako u vad zjevných.
V opačném případě může ve lhůtě 5 let kupující uplatňovat nárok z vadného plnění a na řešení takové situace se podrobně podíváme v jednom z příštích článků.
Doporučuji: Pokud nejste stavební experti a při prodeji konkrétní nemovitosti si nejste naprosto jistí, že nemá vady, NIKDY NEUVÁDĚJTE, že „NEMOVITOST JE BEZ VAD“!
Vhodnější je formulace, že „stav nemovitosti je k užívání a odpovídá stáří a obvyklému opotřebení“ nebo že „nemovitost je určena k částečné rekonstrukci“ apod.
Pokud po vás bude někdo požadovat odborné vyjádření ke stavu nemovitosti, odkažte je raději na odborníky – statika, projektanta, stavaře, ev. soudního znalce nebo společnost, která provádí inspekci nemovitosti.