Je to příběh z běžného života. Rozrostla se Vám rodina, čekáte miminko (možná už několikáté), nebo prostě jen chcete větší byt nebo dům na jiném místě. Nebo právě naopak, už nechcete stále umývat mnoho oken v domečku a raději za utržené peníze si budete pěkně cestovat a bydlet v krásném 2+1 pouze se 3 okny. Prostě se rozhodnete pro změnu, která stojí na počátku nového bydlení.
Rozhodnutí o novém bydlení je to nejdůležitější a nejlehčí- poté nastává cesta delší a občas i trnitá.
Realitních serverů kde najdete svou vytouženou nemovitost je spousta, asi nejsledovanější jsou Sreality, kde inzerují vesměs realitní kanceláře (pro fyzické osoby je to zde hodně drahé). Pak tu máme lokální inzerci, jako je u nás v Ostravě Avízo, Bazoš, kde najdete i inzeráty od soukromých osob.
Další rozhodnutí, které řeší moji klienti – v jakém vlastnictví si nemovitost koupí?
Pokud kupujete dům, pak se setkáte pravděpodobně pouze s osobním vlastnictvím.
Pokud se rozhodujete koupit byt, zde je dobré se zamyslet co je pro Vás výhodné. Na trhu se setkáte s vlastnictvím osobním a bytem s podílem v bytovém družstvu (lidově družstevní byt).
Zde najdete základní rozdíly v osobním a družstevním vlastnictví :
pokud kupujete nemovitost v osobním vlastnictví, určitě se podívejte do katastru nemovitostí. Zde se dozvíte kdo je majitelem (spolumajitelem), jestli na nemovitosti vázné nějaké břemeno (ať už vůči bance či jiné instituci), jestli není podaný návrh na vklad. U bytů je to trochu jiné, každý byt v bytovém domě má svého majitele. Při nahlížení do katastru nemovitostí je bytový dům rozdělen na jednotky (byty), a každý byt má svého vlastníka. Každý majitel bytové jednotky vlastní i podíl na společných prostorech domu a pozemku. Stáváte se tedy členem Společenství vlastníků jednotek, které rozhoduje o správě společných částí domu.
Nákup nemovitostí v osobním vlastnictví můžete financovat hypotékou a platíte 4% z kupní ceny jako daň z nabytí nemovitosti. Převod bytu může trvat až 2 měsíce.
v tomto případě celý bytový dům se všemi byty vlastní bytové družstvo (BD). Při nahlížení do katastru nemovitostí je jako vlastník zapsáno bytové družstvo.
Vy jako kupující tak získáváte družstevní podíl, tedy podíl na této “společnosti = družstvu”(nekupujete si byt). Ze zákona vám vzniká právo nájmu družstevního bytu. Družstvo má povinnost vám tento byt předat k užívání a vystavit nájemní smlouvu. Dále máte právo spolurozhodovat o činnosti družstva – na členské schůzi.
Nákup bytu v družstevním vlastnictví NELZE financovat hypotékou, ale třeba úvěrem ze stavebního spoření. Převod bytu je do několika dnů, v tomto případě neplatíte 4% daň z nabytí nemovitosti.
Většina velkých družstev umožňuje převod bytu do osobního vlastnictví. Dle mého názoru je tato koupě bytu nejvýhodnější. Kupujete byt na který můžete čerpat hypotéku (bance musíte doložit potvrzení od družstva o jeho převoditelnosti do jednoho roku) a zároveň nemusíte platit 4% daň z nabytí nemovitosti.
Zde se Vám pokusím v pár krocích shrnout co vše můžete při koupi nemovitosti v osobním vlastnictví čekat. V praxi je každý případ individuální a proto ke svým klientům přistupuji s maximální péči a snažím se je celým procesem bezpečně provést.
Těchto pár bodů ve zkratce vystihuje vše co Vás čeká při koupi Vaší nemovitosti. V případě koupě nemovitosti v osobním vlastnictví se délka přepisu pohybuje okolo 2 měsíců.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv vlastnictví, přeji Vám aby cesta k vašemu vysněnému bydlení nebyla trnitá, ale radostná a pohodová. Aby jste se nemusili bát o své finance a vše probíhalo bezpečně, tak jako to je u mě s mými klienty.