Vývoj cen nemovitostí v okrese Ostrava: První pololetí roku 2023

Vývoj cen nemovitostí v okrese Ostrava: První pololetí roku 2023

V první polovině roku 2023 došlo v okrese Ostrava k zajímavému vývoji cen nemovitostí, zejména v oblasti bytů v lokalitě Poruba. Tato část Ostravy zaznamenala výrazný nárůst poptávky po bydlení a zároveň se promítlo do cenové politiky na trhu s nemovitostmi.

Momentální stav bytů v Porubě se pohybuje v rozmezí od 30 do 45 Kč/m2 pře rekonstrukcí. Tento cenový rozsah reflektuje současnou nabídku a poptávku na trhu. Nicméně v důsledku rostoucího zájmu o tuto lokalitu a zvyšování standardu bydlení se objevují také nabídky po rekonstrukci, které se pohybují v cenovém rozmezí od 48 do 50 Kč/m2. Rekonstruované byty jsou atraktivní zejména pro ty, kteří preferují moderní vybavení a kvalitně provedené úpravy.

V inzerci lze nalézt mnoho bytů, které jsou již delší dobu inzerovány. To může být dáno několika faktory. Za prvé, zvýšenou konkurencí na trhu a větším množstvím nabídek, které mohou způsobit delší dobu prodeje. Za druhé, náročností poptávky, která může vyžadovat specifická kritéria, jako je poloha, velikost, stav nemovitosti nebo cena. V každém případě je však možné pozorovat, že počet celkově  inzerovaných nemovitostí na realitním portálu Sreality překročil poprvé za několik let hranici 100 tisíc inzerátů.

Tento nárůst počtu inzerovaných nemovitostí může naznačovat, že se realitní trh v postupně otvírá a stává se atraktivnějším pro kupující i prodejce. Je však také důležité zohlednit, že nárůst počtu inzerátů nemusí nutně znamenat zvýšenou aktivitu na trhu, ale spíše vyplývá z většího počtu inzerujících subjektů a nemovitostí, které na portále “leží” již delší dobu (v řádu několika měsíců).

Vývoj inzerce bytů v Ostravě

Z dostupných dat o vývoji inzerce nemovitostí v Ostravě je patrné, že trh s byty a rodinnými domy prochází určitými změnami. V případě bytů v Ostravě se prodlužuje doba, po kterou jsou nemovitosti inzerovány o 104%. Současně dochází k poklesu počtu nových nabídek a průměrného počtu zobrazení inzerátů za den. Tento trend naznačuje možný pokles poptávky po bytových jednotkách v dané lokalitě.

Vývoj inzerce rodinných domů v Ostravě

V případě rodinných domů v okrese Ostrava je průměrná doba inzerce zaznamenává nárůst o 60%. Zároveň se zvýšil počet aktivních poptávek o 51% a počet nových nabídek vzrostl o 19%. Tento vývoj naznačuje zvýšený zájem o rodinné domy v daném regionu.

Meziročně je možné pozorovat pokles cen za metr čtvereční v Ostravě o průměrných 17,73%. Tento fakt může být atraktivní pro potenciální kupující, kteří by mohli využít nižší ceny nemovitostí.

Celkově lze říci, že trh s nemovitostmi v Ostravě prochází určitými proměnami. Pokles inzerce bytů a současně rostoucí zájem o rodinné domy mohou odrážet změnu preferencí a potřeb obyvatel. Zároveň pokles cen za metr čtvereční může být příležitostí pro ty, kteří hledají vhodnou nemovitost v Ostravě.

Pokud se chystáte investovat do nemovitosti v okrese Ostrava, je důležité sledovat aktuální trend vývoje cen. Poptávka může ovlivňovat ceny a nabídku na trhu, a proto je vhodné konzultovat s realitními odborníky, kteří vám mohou poskytnout relevantní informace a poradit vám při rozhodování.

Vzhledem k rostoucímu počtu inzerovaných nemovitostí na Sreality je také důležité věnovat pozornost marketingovým aktivitám při prodeji nemovitosti. Dobře prezentovaná nabídka s kvalitními fotografiemi a detailními informacemi může přitáhnout větší počet zájemců a zrychlit prodej.

Chcete vědět jakou aktuální tržní hodnotu má vaše nemovitost? Udělám vám online odhad zdarma. Klikněte ZDE a dozvíte se aktuální hodnotu vaší nemovitosti.

Markéta Hrušková
Vždy jsem velmi silně vnímala prostor v nemovitostech. Ať to byla jeho útulnost, uspořádání, vzhled či “duše” celého prostoru. Pohled z jiného úhlu na osobní prostor a rozmístění drobností, které dokreslují tu správnou emoci dané nemovitosti. K tomu se z jiného soudku přidaly mé obchodní dovednosti, které jsem podpořila několika lety v nadnárodních korporátních firmách a celoživotní vášeň pro budování a úspěšný obchod se staly základem pro mou kariéru v realitách. Je pro mě důležité jak celý průběh vnímá můj klient a chci ho provést celým případem prodeje ne s úsměvem, ale  s nadšenou emocí - WAU, TAK TO OPRAVDU STÁLO ZA TO!