NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON JE SCHVÁLENÝ

2.7.2021 Senát jednomyslně zamítl návrh nového stavebního zákona. Poslanecké sněmovně se ovšem podařilo Senát přehlasovat. Zákon je tedy schválený, podepsaný prezidentem a čeká na zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Měl by zjednodušit stavební řízení, které je v ČR nepřiměřeně zdlouhavé a složité.

Kompletně má platit od 1.7.2023, některé změny však budou účinné dříve.

Jaké změny nás čekají?

👉 Nové třídění staveb, které bude mít vliv na to, zda můžete stavbu postavit bez povolení nebo máte povinnost o stavební povolení požádat.

👉 Stavební úřady už nebudou spadat pod obce, ale nově se zařadí mezi úřady státní správy. Struktura bude podobná jako má Katastrální úřad, tzn. Nejvyšší stavební úřad (sídlo v Ostravě), následují krajské úřady a územní pracoviště. Mimo to vznikne ještě Specializovaný a odvolací stavební úřad.

👉 Sloučení územního a stavebního řízení do jednoho povolovacího řízení.

👉 Zavedení závazných lhůt pro vydání povolení, a to

  • pro jednoduché stavby 30 dnů,
  • pro ostatní 60 dnů,
  • v případě, že bude prováděno posouzení vlivu záměru na životní prostředí 120 dnů,
  • bude-li řízení složité či bude-li mnoho účastníků, může se prodloužit o dalších 30 či 60 dnů.

👉 Snížení administrativy pro stavebníky. Většina orgánů, které dosud vydávaly vyjádření k povolení, přejdou pod státní stavební úřad, který si tak všechna potřebná vyjádření zajistí sám.

👉 Možnost podat žádost o stavební povolení elektronicky včetně projektové dokumentace.

👉 Nebude možné dodatečně legalizovat černou stavbu! V případě, že ji neodstraní vlastník, odstraní ji stát.

Přestože je vůči zákonu řada výhrad, výše uvedené změny působí nadějně. Doufejme tedy, že se podaří realizovat záměr předkladatele, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj, a nový stavební zákon stavební řízení skutečně zrychlí a zjednoduší.

Markéta Hrušková
Vždy jsem velmi silně vnímala prostor v nemovitostech. Ať to byla jeho útulnost, uspořádání, vzhled či “duše” celého prostoru. Pohled z jiného úhlu na osobní prostor a rozmístění drobností, které dokreslují tu správnou emoci dané nemovitosti. K tomu se z jiného soudku přidaly mé obchodní dovednosti, které jsem podpořila několika lety v nadnárodních korporátních firmách a celoživotní vášeň pro budování a úspěšný obchod se staly základem pro mou kariéru v realitách. Je pro mě důležité jak celý průběh vnímá můj klient a chci ho provést celým případem prodeje ne s úsměvem, ale  s nadšenou emocí - WAU, TAK TO OPRAVDU STÁLO ZA TO!